صفحه اصلی > علم و دانش : هورمون اندورفین چیست؟ | ترجمه مقاله علمی

هورمون اندورفین چیست؟ | ترجمه مقاله علمی

هورمون اندورفین, مجله پارسی پودر

هورمون اندورفین مسئول ایجاد احساس خوشایندی هستند که از طریق روش‌های مختلف در بدن ترشح می‌شود در این مقاله در پارسی پودر سعی داریم در مورد این هورمون به شما اطلاعات بیشتری بدهیم.

هورمون اندورفین چیست ؟

هورمون اندورفین, مجله پارسی پودر

اندورفین‌ها گروهی از پپتیدها هستند که توسط غده‌ی هیپوفیز و سیستم عصبی مرکزی بدن تولید می‌شوند و روی گیرنده‌های تسکین‌دهنده در مغز تأثیر می‌گذارند. این انتقال‌دهنده‌های عصبی که گاهی اوقات به‌عنوان هورمون هم در نظر گرفته می‌شوند، برای افزایش احساس لذت و سرخوشی و همچنین برای کاهش درد و ناراحتی در بدن ساخته می‌شوند.

 

اندورفین‌ها تأثیرات زیادی بر روی رفتار و حالت ذهنی ما دارند. زمانی که اندورفین‌ها در بدن ما افزایش می‌یابند، احساس لذت و خوشحالی به ما دست می‌دهد و ممکن است احساسی از هیجان و شادی به وجود آید. همچنین، اندورفین‌ها می‌توانند در کاهش درد و تسکین ناراحتی‌های جسمی تأثیرگذار باشند، به ‌طوری که زمانی که ما به موقعیت‌های تندی مثل ضربه یا کشیدگی عضلانی دچار می‌شویم، اندورفین‌ها از ناحیه‌ی مغز ترشح می‌شوند تا درد را کاهش دهند و به تسکین و آرامش بدن کمک کنند.

 

احساسی که به ‌واسطه‌ی افزایش هورمون اندورفین به وجود می‌آید، معمولاً به عنوان حالت اوجیاسم یا حالت جریانی شناخته می‌شود. در این حالت، احساس رضایت، خوشحالی و انرژی مثبت غالب است و ممکن است فرد به نحوی تجربه‌ی فراموش ‌نشدنی از وقوع اتفاقات یا تجارب لذت ‌بخش داشته باشد. این حالت به ‌طور طبیعی و بدون نیاز به مصرف مواد مخدر یا مسکن‌ها برای کاهش درد، توسط بدن تولید می‌شود و معمولاً به‌ صورت خودکار در پاسخ به شرایط و تجربیات خاصی رخ می‌دهد. اندورفین‌ها یا اندروفین نقش مهمی در کاهش استرس و اضطراب نیز دارند و می‌توانند به افزایش تمرکز و روانشناسی مثبت کمک کنند.

 

در کل، هورمون اندورفین‌ (اندروفین) راهکارهایی مفید، تطبیق‌پذیر و طبیعی هستند که ما را از احساس درد دور می‌کنند و ما را به سمت احساس لذت و روحانیت سوق می‌دهند. بدون اندورفین‌ها، به احتمال زیاد دنیا بی‌ فروغ‌ تر به نظر می‌رسد، روزها طولانی می‌شود و ذوقی برای زندگی کردن نداریم.

جهت خرید پودر سفیده تخم مرغ کلیک کنید.

 هورمون اندورفین در ورزش

هورمون اندورفین, مجله پارسی پودر

ورزش، به ویژه تمرینات شدید و هوازی مثل دویدن، می‌تواند ترشح اندورفین‌ها را افزایش دهد و باعث ایجاد حالت خوشحالی، آرامش و احساس سرخوشی شود. این احساس به‌طور کلی به نام “اندورفینیسم” معروف است.

 

وقتی که شما تمرینات شدید ورزشی انجام می‌دهید، اول ترشح هورمون اندورفین‌ در بدن شما رخ می‌دهد. این ترشح اندورفین‌ها می‌تواند باعث افزایش تحمل شما به درد و خستگی شود و به شما انگیزه می‌دهد تا تمرینات را به ادامه ببرید. در طول ورزش، این هورمون‌ها احساس خوب و ایجاد انرژی مثبتی به شما می‌دهند که به طور طبیعی شما را به تمرینات بیشتر ترغیب می‌کند.

 

این احساس خوب و لذت معمولاً در ورزشکاران حرفه ‌ای و علاقه‌ مندان به ورزش ادامه‌ دار است و باعث می‌شود که برخی از افراد به ورزش اعتیاد پیدا کنند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد هر روز به دویدن یا تمرینات ورزشی دیگر می‌پردازند تا از این احساس خوب و ارامش‌بخش بهره‌مند شوند و از راهکاری طبیعی برای افزایش هورمون اندورفین‌ بهره‌برداری کنند.

 

در رابطه با اندورفین و ورزش باید توجه داشت که اعتیاد به ورزش هم ممکن است مشکلی شدید باشد و برخلاف اثرات مثبت آن، به مشکلات جسمی و روانی منجر شود. بهتر است همیشه ورزش‌ها را به میزان مناسب و تعادل‌دهی انجام داده و از کمک ‌های حرفه ‌ای بهره ببرید اگر با مشکل اعتیاد یا هر مشکل دیگری مواجه هستید.

پس وقتی از اعتیاد به ورزش صحبت میکنیم غالبا منظور هورمون اندورفین یا همان اندروفین است.

 

فواید هورمون اندورفین چیست؟

هورمون اندورفین, مجله پارسی پودر

هورمون اندورفین‌ فواید زیادی برای سلامت و تندرستی کلی بدن دارند و نقش مهمی در بهبود وضعیت روحی و جسمی انسان دارند. این هورمون ‌ها به‌عنوان یک نوع مسکن طبیعی بدن عمل می‌کنند و می‌توانند از مشکلات روحی و جسمی مانند افسردگی، اضطراب، کاهش عزت نفس، و تنظیم اشتها کمک کنند. به طور کلی، افزایش هورمون اندورفین‌ می‌تواند احساس شادابی، خوشحالی و آرامش را بهبود بخشد و به افزایش انرژی و انگیزه در زندگی کمک کند.

 

در زمان‌های استرس‌ زا، مثل مواجهه با موقعیت‌های ناخوشایند یا درگیری با دردها و مشکلات جسمی، هورمون اندورفین‌ تولید می‌شوند تا به ما کمک کنند این وضعیت‌ها را تحمل کنیم. اندورفین‌ها همچنین می‌توانند بهبود پاسخ ایمنی بدن را تقویت کنند و نقش مثبتی در سیستم ایمنی داشته باشند.

 

همچنین، هورمون اندورفین‌ تاثیر مثبتی بر روحیه و احساس خوب ما دارند و می‌توانند به کاهش درد کمک کنند. به همین دلیل، فعالیت‌های ورزشی، رفتن به طبیعت، گوش دادن به موسیقی، مساج و حتی خندیدن می‌توانند به افزایش اندورفین‌ها در بدن کمک کنند و بهبود وضعیت عمومی روحی و جسمی ما را به همراه داشته باشند.

 

با این وجود، افزایش یا کاهش هورمون اندورفین‌ ممکن است در برخی موارد مشکلاتی ایجاد کند. به عنوان مثال، افزایش مصرف مواد مخدر ممکن است منجر به افزایش مصرف هورمون اندورفین شود که در نهایت باعث وابستگی و مشکلات روحی و جسمی دیگری شود. به همین دلیل، توجه به میزان استفاده از راه‌های طبیعی برای افزایش اندورفین‌ها و کنترل استفاده از مواد مخدر بسیار مهم است. همچنین، اگر با مشکلات روحی و جسمی جدی روبه‌رو هستید، بهتر است با متخصصین مرتبط مشورت کنید تا راهکارهای مناسبی درمانی اتخاذ کنید.

خواندن مطلب زیر پیشنهاد میشود:

بهترین مکمل های افزایش حجم چیست؟ + قیمت روز مکمل ها

راه های افزایش هورمون اندورفین چیست؟

صحیح است که افزایش سطح هورمون اندورفین در بدن به شکل طبیعی و بدون نیاز به تمرینات ورزشی شدید نیز امکان ‌پذیر است. این روش‌ها از طریق فعالیت‌های روزمره و تغییرات در رفتار و زندگی می‌توانند به افزایش هورمون اندورفین در بدن کمک کنند.

از روش‌های افزایش اندروفین عبارتند از:

ورزش منظم:

هر چند که برای افزایش هورمون اندورفین لازم نیست تمرینات ورزشی شدید انجام دهید، اما ورزش منظم و معتدل می‌تواند به افزایش اندورفین‌ها در بدن کمک کند. تمرینات هوازی مثل پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا و یوگا از جمله فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند اندورفین‌ها را افزایش دهند.

هورمون اندورفین به عنوان هورمون اعتیاد به ورزش نیز معروف است.

خندیدن:

خندیدن یکی از راه‌های ساده و موثر برای افزایش هورمون اندورفین است. خنده و شادی می‌توانند احساس خوب و آرامش را بهبود بخشند و اندورفین‌ها را در بدن افزایش دهند.

تغذیه مناسب:

مصرف برخی از مواد غذایی می‌توانند به افزایش هورمون اندورفین کمک کنند. موادی مانند شکلات تاریک، موز، فلفل قرمز، بادام‌زمینی، زعفران و ماکارونی از جمله مواد غذایی هستند که می‌توانند اندورفین‌ها را افزایش دهند.

موسیقی:

گوش دادن به موسیقی مورد علاقه و ریتمیک می‌تواند اندورفین‌ها را در بدن افزایش دهد و احساس خوبی به شما بدهد.

هورمون اندورفین, مجله پارسی پودر

مدیتیشن و روش‌های آرامش‌بخش:

مدیتیشن و تمرین‌های آرامش‌بخش می‌توانند استرس را کاهش داده و اندورفین‌ها را افزایش دهند.

خوردن شکلات تلخ:

بله، خوردن شکلات تلخ می‌تواند به افزایش هورمون اندورفین در بدن کمک کند. شکلات تلخ حاوی کاکائو با درصد بالای کاکائو است که به علت حضور ترکیبات مفید مثل فنیل‌اتیل‌آمین، تریپتوفان و آناندامید، می‌تواند احساس خوب و آرامش را در بدن ایجاد کند.

طب سوزنی:

بله، درست است که طب سوزنی می‌تواند اندورفین‌ها را در بدن افزایش دهد. طب سوزنی یکی از روش‌های درمانی تاریخی است که از زمان‌های قدیم در ادوار مختلف و در فرهنگ‌های مختلف به عنوان یک روش درمانی مورد استفاده قرار گرفته است.

در طب سوزنی، سوزن‌های بسیار نازک و ویژه‌ای در نقاط خاصی از بدن قرار داده می‌شوند تا به تحریک نقاط معینی از جمله نقاط درد در بدن بپردازد. این تحریک‌ها می‌توانند منجر به ارسال سیگنال‌های عصبی به مغز شوند که در پاسخ به آنها، بدن هورمون اندورفین را ترشح می‌کند.

خوردن غذاهای تند | غذا های حاوی اندورفین:

بله، درست است که خوردن غذاهای تند و پرادویه می‌تواند اندورفین‌ها را افزایش دهد. البته این غذا ها حاوی اندورفین نیستند بلکه باعث ترشح آن میشوند. غذاهای تند و پرادویه معمولاً از اسپایس‌ها و فلفل‌های قوی مانند فلفل قرمز، فلفل سیاه، فلفل چیلی و اسپایس‌های دیگر تشکیل شده‌اند. این اجزا حاوی ترکیبات شیمیایی به نام کپسایسین هستند که مسئول ایجاد طعم تند و تندر است. زمانی که ما غذاهای تند و پرادویه می‌خوریم، کپسایسین با گیرنده‌های تلفیقی در زبان و دهان تعامل دارد و سیگنال‌های عصبی به مغز ارسال می‌شود. به عبارت دیگر، این غذاها می‌توانند به نوعی درد مصنوعی ایجاد کنند. به علت این ایجاد حس درد مصنوعی، مغز ممکن است به دنبال کاهش این درد با ترشح هورمون اندورفین  باشد.

همچنین، اندورفین‌ها می‌توانند به عنوان یک مکانیسم دفاعی طبیعی بدن علیه اثرات تند و تندر این نوع غذاها عمل کنند. بنابراین، افزایش اندورفین‌ها در پاسخ به مصرف غذاهای تند و پرادویه می‌تواند به بدن کمک کند تا با این اثرات مقابله کند و تحمل درد و تندر بیشتری را داشته باشد.

وقت گذرانی با دوستان:

احتمالاً هنگام کاهش سطح اندورفین‌ها و احساس ناراحتی، فاصله گرفتن از دیگران و انزوا به عنوان یک واکنش طبیعی می‌تواند به ذهن ما مشغول شود. اما بهترین راه برای کمک به افزایش سطح اندورفین و بهبود روحیه خود، تلاش برای ارتقاء ارتباطات اجتماعی و وقت‌گذرانی با دوستان و عزیزان است. روابط اجتماعی و وقت‌گذرانی با دیگران می‌تواند به شما کمک کند تا از حمایت اجتماعی و احساس متعلق بودن به جامعه بهره‌مند شوید. همچنین، به اشتراک‌گذاری احساسات و همدردی با دیگران می‌تواند احساس یکدیگر را تقویت کند و احساس انجام را فراهم آورد.

به‌طور کلی، روش‌های بسیاری برای افزایش  هورمون اندورفین در بدن وجود دارد که با انجام فعالیت‌های ساده و طبیعی می‌توان به بهبود حالت روحی و جسمی خود کمک کرد. اما بهتر است همواره به نیازهای بدن و موقعیت‌های شخصی خود توجه کنید و در صورت لزوم با متخصصین مرتبط مشورت کنید.

جهت مشاهده پودر پروتئین پگاه کلیک کنید.

سخن پایانی

اندورفین‌ها یا اندروفین نقش بسیار مهمی در سلامت و تندرستی بدن و روح انسان ایفا می‌کنند. افزایش سطح  هورمون اندورفین به طریق‌های طبیعی می‌تواند به بهبود روحیه، کاهش افسردگی و اضطراب، افزایش احساس خوشحالی و لذت، کاهش درد، و تقویت پاسخ ایمنی بدن کمک کند. همچنین، افزایش اندورفین‌ها باعث افزایش تحمل در برابر دردها و استرس‌های جسمی می‌شود.

با انجام تمرینات ورزشی، خوردن غذاهای سالم و تند نه ‌تنها می‌توانید اندورفین‌ها را افزایش دهید بلکه سلامت عمومی خود را نیز بهبود بخشید. در همین حین، بهتر است در صورتی که با مشکلات روانی شدید مواجه هستید، به پزشک متخصص مراجعه کنید و به کمک‌های حرفه‌ای درمانی در صورت نیاز اقدام کنید.

همچنین، مصرف خودسرانه داروهای افیونی و مواد مخدر می‌تواند به اعتیاد و مشکلات جدی‌تری منجر شود. لذا باید از همچنین موارد پرهیز کنید و در صورت نیاز به مدد و پشتیبانی حرفه‌ای در موارد اعتیاد، به مراکز مخصوص مشاوره و درمان مراجعه کنید.

 

در کل، اندورفین‌ها هدفمندی مهمی در بهبود کیفیت زندگی ما دارند و به همین دلیل اهمیت استفاده متعادل و سالم از راهکارهایی برای افزایش طبیعی آن‌ها را داریم. توجه به سلامت جسمی و روحی ما، از هر چیزی بیشتر است.

1 تا 5 ( راست ب چپ )

Average rating 3 / 5. Vote count: 2

هنوز امتیازی داده نشده .

pouya

دیدگاه کاربران (6 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید