صفحه اصلی > برنامه غذایی و تغذیه و علم و دانش : بدنسازی نچرال چیست ؟ + نکات تغذیه | فیزیک نچرال

بدنسازی نچرال چیست ؟ + نکات تغذیه | فیزیک نچرال

بدنسازی نچرال, مجله پارسی پودر

بدنسازی نچرال عبارت است از تمرین بدن برای افزایش اندازه و قدرت عضلات بدون استفاده از داروهای تقویت کننده استروئیدها. بدنسازی نچرال بر رژیم غذایی کنترل شده و تمرینات قدرتی همراه با تمرینات قلبی – عروقی متوسط تأکید دارد . استفاده از مولتی ویتامین ها و مکمل های غذایی برای افزایش سطح مواد مغذی ضروری مانند ویتامین E ، کلسیم و ویتامین های کمپلکس B بخشی توصیه شده از رژیم غذایی هر بدنساز با فیزیک طبیعی است. افراد با بدن نچرال که در مسابقات شرکت می کنند از مکمل هایی استفاده می کنند که توسط انجمن بدنسازی تأیید شده است.

بدنسازی نچرال یعنی چی؟

بدنسازی نچرال عبارت است از تمرین بدن برای افزایش اندازه و قدرت عضلات بدون استفاده از داروهای تقویت کننده استروئیدها. بدنسازی نچرال بر رژیم غذایی کنترل شده و تمرینات قدرتی همراه با تمرینات قلبی – عروقی متوسط تأکید دارد . استفاده از مولتی ویتامین ها و مکمل های غذایی برای افزایش سطح مواد مغذی ضروری مانند ویتامین E ، کلسیم و ویتامین های کمپلکس B بخشی توصیه شده از رژیم غذایی هر بدنساز با فیزیک طبیعی است.

شرایط مسابقات نچرال بدنسازی:

قوانین بدنسازی نچرال تا حد زیادی به تشکیلاتی بستگی دارد که مسابقه را برگذار میکند. به عنوان مثال، ممکن است یک تشکیلات پیش از مسابقه ورزشکاران را مجبور سازد که تحت قوانین آزمایش دوپینگ دهند اما تشکیلات دیگری تشخیص نچرال بودن یا نبودن ورزشکار را بر عهده قضاوت داروان بگذارد.

مکمل های بدنسازی نچرال:

افراد با بدن نچرال که در مسابقات شرکت می کنند از مکمل هایی استفاده می کنند که توسط انجمن بدنسازی تأیید شده است.
پس این مکمل ها با توجه به انجمن بدنسازی تعیین میشوند ولی توجه کنید که استروئید ها، پپتید ها و... در بدنسازی نچرال مجاز نیستند.

در واقع بدنسازی نچرال حرفه ای یک ورزش رقابتی است که هم ظاهر بدنی و هم ویژگی های ورزشی شرکت کنندگان را ارزیابی می کند.

برای شرکت در این مسابقات بدنسازی نچرال، ورزشکار باید عضلات خود را افزایش داده و تا حد امکان بافت چربی بدن را کاهش دهد. در بدنسازی نچرال استفاده از هر نوع ماده ای برای بهبود این ویژگی ها را باطل می کند. و این مواد ممنوع چیست؟ این جنبه بستگی به قوانین هر کشور و سیاست هر فدراسیون دارد. جای تعجب نیست که بدنسازان طبیعی قبل از مسابقه تست های متعدد و تست های دوپینگ را پشت سر می گذارند.

پیشنهاد ما : پودر پروتئین پگاه

انواع بدنسازی نچرال

بدنسازی نچرال, مجله پارسی پودر

دو نوع اصلی بدنسازان طبیعی وجود دارد. بدنساز طبیعی مادام العمر که مربوط به ورزشکارانی است که هیچ ماده ممنوعه مصرف نکرده اند و تمام فعالیت آن ها بر تغذیه و تمرینات متمرکز است تا بدنی رقابتی داشته باشند.

نوع دیگر مربوط به بدنسازان نچرال کاذب است . یعنی آن ها بدنسازانی هستند که از مواد دوپینگ و محرک برای تسریع نتایج مورد انتظار با ورزش مداوم استفاده می کنند. این نوع ورزشکار به راحتی قابل تشخیص است؛ بنابراین او از مسابقات اخراج می شود.

حتما بخوانید : برنامه غذایی چاقی + لیست غذاهای چاق کننده

 نحوه آموزش بدنسازی نچرال

بدنسازی نچرال, مجله پارسی پودر

در ادامه توضیح خواهیم داد که چگونه یک بدنساز نچرال که از PED برای رقابت استفاده نمی کند باید آموزش ببیند. به عنوان اولین قدم، ما باید تصمیم بگیریم که چه میزان آموزش را برای رسیدن به هدف خود انجام دهیم.

حجم آموزش برنامه ریزی شده

حجم آموزش میزان فعالیتی است که ما قادر به انجام آن هستیم. با فعالیت بیش از ظرفیت بدن را دچار خستگی می کنیم که رفع آن بسیار مشکل است. فوری ترین اثر آن کاهش میزان بهبود تمرینات است. در مورد بدنسازان طبیعی، باید یک خط تمرین کم سابقه داشته باشند.

از این لینک میتوانید اطلاعات و قیمت بروز شیر خشک بدون چربی پگاه رو مشاهده کنید .

فراوانی آموزش

فرکانس تعداد دفعاتی است که ما به موقع محرک را روی بدن اعمال می کنیم. در نتیجه، آموزش به یک بدنساز با فیزیک طبیعی امکان می دهد تا تمام جلسات آموزشی و تمریناتی را که در طول هفته انجام می شود را سازماندهی کند و ماهیچه ها یا نواحی مورد نظر را تغییر دهد.

بدنسازان نچرال چقدر تمرین میکنند؟

برای داشتن بدن نچرال باید تمرینات با وزنه، فواصل با شدت بالا و یک سری تمرینات هوازی را ترکیب کند. در مورد جلسات، ایده آل بین 2 یا 3 جلسه استراحت خواهد بود؛ زمانی که باید به بدنمان اجازه دهیم تا ریکاوری کند. تمرینات بدنسازی نچرال خوب شامل کار با وزنه، انجام تمرینات HIIT و تمرین ظرفیت هوازی به صورت متوازن و همیشه پیروی از ریتم های بدن و ذهن است.

بدنسازی نچرال, مجله پارسی پودر

بدنسازی نچرال بدون مکمل:

آیا اصلا بدنسازی نچرال بدون مکمل ممکن است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که اگر هدف شما در از بدنسازی شرکت در مسابقات مختلف بدنسازی و کسب  مدال و غیره است شما ناچارید برای رقابت با حریفانتان از مکمل و دارو ها استفاده کنید.

اما اگر این چنین هدفی ندارید باید بگوییم بله؛ بدنسازی نچرال بدون مکمل و دارو کاملا انجام پذیر است و شما برای داشتن بدنی زیبا، سلامت و خوش فرم اصلا نیازی به مکمل ها ندارید.

مکمل ها همانطور که از نامشان پیداست تکمیل کننده رژیم غذایی اند.

در ادامه به ما میگوییم که “برای داشتن بدن خوب در بدنسازی بدون مکمل چه کار کنیم؟”.

در بدنسازی بدون مکمل، می‌توانید از جایگزین‌های طبیعی برای مکمل‌ها استفاده کنید:

1. **کافئین:** به جای مکمل‌های پمپ و کافئین، می‌توانید از منابع طبیعی کافئین مانند قهوه یا چای قبل از تمرین استفاده کنید تا انرژی و تمرکز خود را افزایش دهید.

2. **کراتین:** در بدنسازی نچرال بدون مکمل؛برای تامین کراتین به جای مکمل‌ها، می‌توانید به مصرف مواد غذایی غنی از کراتین مانند گوشت قرمز و ماهی فکر کنید. این مواد طبیعی حاوی کراتین هستند.

3. **آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAA):** به جای مکمل BCAA، می‌توانید از منابع طبیعی آمینو اسیدهای شاخه دار مانند مرغ، ماهی، و سایر منابع پروتئینی استفاده کنید.

4. **پروتئین طبیعی:** برای تامین پروتئین‌های مورد نیاز بدن، می‌توانید به مصرف مواد غذایی غنی از پروتئین مانند مرغ، ماهی، تخم مرغ، داشته ها، لبنیات و حبوبات توجه کنید.

5. **ویتامین‌ها و مواد معدنی:** می‌توانید از میوه‌ها، سبزیجات، و مواد غذایی دیگری که غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند، برای تقویت سلامتی خود استفاده کنید.

توجه داشته باشید که تغذیه مناسب و تمرین منظم نقش مهمی در بدنسازی ایفا می‌کنند. همچنین، قبل از تغییر در رژیم تمرینی یا تغذیه‌ای خود، مشورت با یک متخصص تغذیه یا مربی ورزشی مفید خواهد بود.

بهترین بدنسازان نچرال جهان:

در ادامه بهترین بدنسازان نچرال جهان را معرفی میکنیم. به بدن زیبا و تراش خورده این بدنسازان نگاهی بیاندازید تا متوجه شوید بدنساز نچرال تا چه حد میتواند بدنی زیبا داشته باشد.

 • Paul Krueger:

  پل کروگر با برنده شدن در مسابقات آمریکایی بدن‌سازی “ناتورال اولمپیا” در سال ۲۰۲۱، تنها چند هفته پس از کسب کارت حرفه‌ای خود، دنیای بدن‌سازی را تکان داد. او پس از برنده شدن در یک مسابقه حرفه‌ای بدن‌سازی در دسته‌ی‌ اول خود، به قدرتی قابل توجه در این صنعت تبدیل شده است.

  علاوه بر شرکت در مسابقات بدن‌سازی نچرال، کروگر مربی شیوه زندگی و آمادگی بدنی است و یک کانال YouTube دارد که روش‌های نچرال برای تغییر فیزیک خود را آموزش می‌دهد.

بدنسازی نچرال, مجله پارسی پودر

 • Brandon Lirio:

یکی دیگر از بهترین بدنسازان نچرال آقای brandon است.

براندون لیریو سه بار برنده مسابقات “آمریکایی نچرال اولمپیا” (Mr. Natural Olympia) و دو بار برنده مسابقات “جهان آقایان” (Mr. Universe) است. او همچنین عضو متنالیت PNBA و عضو تالار مشهورهای حرفه‌ای PNBA (PNBA Pro Hall of Famer) است. براندون در سال ۲۰۰۶ به عنوان سرباز وارد نیروی نظامی شد و برای مقابله با اختلال اضطراب خود شروع به وزنه‌برداری کرد.

بدنسازی نچرال, مجله پارسی پودر

 • Meshack Ochieng:

 مشاک اوچیینگ:

قد: ۵ فوت و ۲ اینچ (حدود ۱۵۷ سانتیمتر)
وزن: ۱۷۰ تا ۱۸۵ پوند (حدود ۷۷ تا ۸۴ کیلوگرم)

ممکن است که کسی مشاک اوچیینگ را به عنوان یک ورزشکار بااستفاده از مکمل‌های عضلانی اشتباه بگیرد. عجیب نیست که او به لقب “رونی کلمن طبیعی” را داده اند.

او در کنیا به دنیا آمده و با استفاده از دمبل‌ها و هالترهای سنگی در حیاط خانه‌اش شروع به تمرین کرد. او بلافاصله پس از آغاز تمرینات شروع به شرکت در مسابقات کرد و در هر مسابقه‌ای که شرکت کرد، برنده شد.

مشاک در هر دو اتحادیه‌ی INBA و NANBF (اتحادیه‌های 100% نچرال) شرکت می‌کند. این اتحادیه‌ها در مورد استفاده از استروئید بسیار سختگیرانه هستند و به صورت تصادفی تست‌های دوپینگ انجام می‌دهند تا هر کسی که مشکوک به مصرف مواد استروئیدی باشد را شناسایی کنند.

بدنسازی نچرال, مجله پارسی پودر

رژیم غذایی در بدنسازی نچرال

بدنسازی نچرال, مجله پارسی پودر

برای اینکه بدانید به چه مقدار کالری نیاز دارید، آن ها را بین سه درشت مغذی – پروتئین، کربوهیدرات و چربی تقسیم کنید. قاعده کلی این است که از رژیم غذایی سرشار از پروتئین، کربوهیدرات بالا و کم چربی پیروی کنید تا به حفظ توده عضلانی، تامین انرژی بدنسازی و حفظ کالری کمک کند.

همانطور که نیازهای کالری شما تغییر می کند، تقسیم درشت مغذی های شما هم تغییر می یابد تا در مقایسه با میزان انرژی که مصرف می کنید مقدار غذای مصرفی شما را برآورده کند. اکثر بدنسازان طبیعی معمولا مصرف کربوهیدرات خود را در طول زمان کاهش می دهند؛ در حالی که پروتئین را تا حد ممکن برای حمایت از عضلات حفظ می کنند.

پروتئین 

بدنسازی نچرال, مجله پارسی پودر

دریافت پروتئین برای بدن نچرال بسیار حیاتی است؛ زیرا به تقویت ماهیچه ها کمک می کند. مطالعات نشان داده است که افرادی که کل کالری خود را کاهش می دهند، می توانند با خوردن بیش از 2.2 گرم پروتئین برای هر کیلوگرم وزن بدن، توده عضلانی از دست رفته را کاهش دهند. 

همچنین پروتئین سیرکننده ترین عنصر درشت مغذی است که برای افرادی که کالری را کاهش می دهند و سعی می کنند از خوردن میان وعده نیمه شب اجتناب کنند، بسیار مهم است.

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها منبع انرژی مورد علاقه بدن شما هستند؛ اما آن ها همچنین به یک درشت مغذی تبدیل شده اند. با این حال، بسیاری از مردم کربوهیدرات های ساده (شیرینی، آب نبات و ماکارونی و نان گندم سفید) مصرف می کنند که در مقایسه با کربوهیدرات های پیچیده (غلات کامل و سبزیجات) ارزش غذایی ندارند.

در ابتدای آماده سازی بدنسازی نچرال باید مصرف کربوهیدرات خود را نیز بالا نگه دارید. مطالعات بر روی بدنسازان دارویی آزمایش شده نشان می دهد که این استراتژی به راحتی می تواند به اهداف کالری شما در طول آمادگی برسد.

اگر چه کاهش کربوهیدرات ها می تواند منجر به کاهش عملکرد ورزشی شود. متأسفانه، برای جلوگیری از این امر، کار زیادی نمی توانید انجام دهید. بدن شما در طول دوره های تمرینی طولانی مدت به کربوهیدرات احتیاج دارید.

برای مشاهده پروگینر 50 50 پگاه کلیک کنید .

چربی ها 

اهمیت چربی را در بدنسازی را نمی توان نادیده گرفت. برای شروع، چربی به عملکرد هورمونی کمک می کند. بهتر است به جای خوردن غذاهایی که فقط چربی دارند ، از طریق غذاهای دیگر – مانند غلات و گوشت؛ چربی دریافت کنید. در این صورت متوجه خواهید شد که فقط با خوردن غذاهایی مانند گوشت، تخم مرغ و عدس به سرعت به چربی لازم برای بدن خود می رسید. 

ریز مغذی های بدنسازی نچرال

بدنسازی نچرال, مجله پارسی پودر

ریز مغذی ها ویتامین ها و مواد معدنی موجود در غذاها هستند که به عملکرد بدن کمک می کنند؛ از هماهنگی چشم و دست گرفته تا کاهش خستگی ماهیچه ها. بدنسازان ممکن است در چند مورد اصلی – یعنی آهن و ویتامین D  که به بهبود عملکرد در ورزشگاه کمک می کنند – دچار کمبود باشند.

مولتی ویتامین ها ممکن است یک راه عالی برای جبران هر گونه شکاف تغذیه ای در رژیم غذایی شما باشند . اما باید مناسب ترین نیاز خود را بیابید. به عنوان مثال، شما ممکن است نیاز به ویتامین A بیشتری در مقایسه با فرد دیگر داشته باشید.

 شواهد متفاوتی در مورد اثربخشی مولتی ویتامین ها وجود دارد؛ اما اکثر شواهد نشان می دهد که شما باید بیشتر ویتامین ها را از رژیم غذایی خود دریافت کنید.

مهمترین مواد مغذی در بدنسازی نچرال کدامند؟

 • اولین مورد آهن است. آهن از عملکرد ورزشی پشتیبانی می کند؛ اما همچنین ماده مغذی مورد نیاز برای ایجاد گلبول های قرمز خون جدید است. همچنین کمبود آهن می تواند منجر به کم خونی ناشی از کمبود مواد مغذی شود که در کنار کاهش عملکرد، ممکن است منجر به مشکلات قلبی، تنگی نفس و رنگ پریدگی/زردی پوست شود. ورزشکاران در معرض خطر کم خونی هستند؛ زیرا تمرینات ورزشی بسیاری از ذخایر آهن فرد را مصرف می کند. مردان باید حداقل 8.7 میلی گرم آهن در روز و زنان 14.8 میلی گرم آهن مصرف کنند.
 • دو مورد دیگر ویتامین D و روی هستند، زیرا این دو ماده مغذی مورد نیاز بدن شما برای افزایش تولید تستوسترون است. اگر از نظر این دو ماده مغذی کمبود دارید، بدن شما نمی تواند میزان تستوسترون مورد نیاز خود را برای بالا بردن وزنه و انجام سایر وظایف، تولید کند .

مکمل های مجاز در بدنسازی نچرال:

از آنجا که بسیاری از لیگ های بدنسازی نچرال دارای لیست مواد ممنوعه متفاوتی هستند، باید اطمینان حاصل کنید که مکمل هایی مصرف می کنید که استفاده از آن ها شما را از مسابقات محروم نمی کند.

با توجه به این نکته، بسیاری از توصیه های مکمل برای بدنسازان حرفه ای برای کسانی که مسیر طبیعی را انتخاب می کنند یکسان است.

برای مشاهده مس گینر 70 30 کلیک کنید .

نکات آموزشی برای بدنسازان نچرال

بدنسازی نچرال, مجله پارسی پودر

مجله پزشکی ورزشی و آمادگی جسمانی مقاله ای را منتشر کرد که برخی از بهترین توصیه های تمرینات مقاومتی برای ورزشکاران را نشان می دهد. در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود:

 • گروه های عضلانی باید دو بار یا بیشتر در هفته آموزش ببینند.
 • اکثر تکرارها باید در محدوده شش تا 12 نگه داشته شوند. 
 • بین ست ها یک تا سه دقیقه استراحت کنید. 
 • حرکات متحدالمرکز (فشار بر عضلات ) را یک تا دو ثانیه نگه دارید.
 • حرکات غیر عادی ( طولانی شدن عضله) را دو تا سه ثانیه نگه دارید.
 • از هر گونه روزه داری متناوب خودداری کنید تا کاهش وزن بیش از حد به حداقل برسد.

حتما بخوانید : بهترین مکمل های افزایش حجم چیست؟ + قیمت روز مکمل ها

سخن آخر

بدنسازی نچرال برای همه مناسب نیست و صبر می خواهد. طبیعتا مشاهده نتایج بدنسازی طبیعی بیشتر از بدنسازی همراه با مکمل ها طول می کشد.

بدنسازان نچرال موفق یاد می گیرند که چگونه بدن خود را با توجه به محدودیت هایی که دارد، به چالش بکشند. آن ها سال ها را صرف یادگیری تکنیک های مختلف می کنند تا بفهمند کدام یک برای آن ها بهتر عمل می کند. آن ها همچنین زمان زیادی را برای یادگیری خارج از سالن می گذارند، تحقیق می کنند و روندهای فعلی بدنسازی و رژیم غذایی را با استفاده از اینترنت و کتابخانه دنبال می کنند.

برای داشتن بدن نچرال باید به رژیم غذایی خود توجه ویژه داشته باشید تا خلا هایی که در اثر مصرف نکردن برخی مکمل ها ایجاد میشود را جبران کنید.

همچنین توجه به مصرف درست و به اندازه مولتی ویتامین ها و مواد مغذی در این رشته بسیار مهم است.


منابع

tiptar | en.wikipedia.org | barbend | wise-geek

3/5 - (2 امتیاز)

malmir

دیدگاه کاربران (6 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

وی ایزوله 1/399/000
close slider

پروتئین وی