صفحه اصلی > مکمل های بدنسازی : بتا آلانین چیست ؟ + فواید , معایب و نحوه مصرف | راهنمای کامل شما برای بتا آلانین

بتا آلانین چیست ؟ + فواید , معایب و نحوه مصرف | راهنمای کامل شما برای بتا آلانین

هر ورزشکاری، از علاقه ‌مند به تناسب اندام گرفته تا حرفه‌ ای، هر روز در سفری برای پیشرفت است . خواه این به معنای تنظیم روابط عمومی جدید، شکست دادن رقبا یا صرفا احساس قوی ‌تر و اعتماد به نفس بیشتر باشد. بتا آلانین می تواند ورزشکار را در همه این موارد تقویت کند. بتا آلانین به عنوان ماده اصلی برای فرمولاسیون تغذیه ورزشی، به ساخت عضلات بهتر و سریع تر کمک می کند. هم چنین به ما کمک می کند تمرکز، انرژی و قدرت را به دست آوریم. وقتی صحبت از افزایش قدرت، رشد و استقامت عضلانی می شود، این ماده سلاح مخفی ورزشکاران است.

بتا آلانین چیست؟

بتاآلانین یک اسید آمینه غیر پروتئینی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. ترکیب با هیستیدین، یک دی پپتید به نام کارنوزین را تشکیل می دهد. با گذشت زمان، کارنوزین به عنوان یک بافر برای کمک به تاخیر در شروع اسید لاکتیک، جلوگیری از خستگی عضلات، ایجاد استقامت و سرعت بخشیدن به ریکاوری عمل می کند.

بتا آلانین یکی از مکمل های مورد استفاده و حرفه ای است که برای ورزشکاران و حرفه ای ها برای افزایش ظرفیت ورزش و تمرین، ساخت توده عضلانی بدون چربی و بهبود عملکرد بدنی استفاده می شود.

برترین منابع غذایی بتا آلانین

این ماده در منابع غذایی برتر مانند گوشت ، مرغ و ماهی یافت می شود. بتا آلانین و دی پپتید های حاوی هیستیدین مانند کارنوزین و آنسرین در طول فرآیند گوارش جذب می شوند. 

هنگامی که صحبت از بهبود عملکرد ورزشی می شود، این مکمل حاصل از تولید طبیعی بدن و اکثر رژیم های غذایی به سادگی کافی نیست. مطالعات محققان نشان داده است که مکمل بتا آلانین مزایای سلامتی قابل توجهی مانند ریکاوری عضلات و بهبود عملکرد شناختی را به همراه دارد.

حتما بخوانید : بهترین مکمل های افزایش حجم چیست؟ + قیمت روز مکمل ها

چگونه کار می کند؟

این ماده با اتصال به هیستیدین در مغز و ماهیچه ها عمل می کند. این اتصال باعث ایجاد کارنوزین می شود. استفاده از مکمل های بتا آلانین به افزایش سطح کارنوزین در بدن تا 80 درصد کمک می کند. با افزایش سطح کارنوزین، می توانیم از تجمع اسیدی که در هنگام تمرین باعث خستگی می شود جلوگیری کنیم.

در یک مطالعه بیست و هشت روزه ، شرکت کنندگان شاهد افزایش 12 درصدی در ظرفیت کاری و افزایش 16.9 درصدی در ظرفیت کار فیزیکی بودند. مطالعه دیگری نشان داد که این مکمل ظرفیت و قدرت ورزش را بهبود می بخشد، به ویژه در هنگام انجام دوره های کوتاه تمرینات با شدت بالا .

4  مزیت برتر بتا آلانین

به عبارت ساده، این ماده می تواند عملکرد بهتر، سود بیشتر، بازیابی سریع تر و فوکوس لیزری را تامین کند. بسیاری از ورزشکاران برای تکمیل تمرینات خود و پیشی گرفتن از اهداف تمرینی خود به آن متکی هستند.

1 . عملکرد ورزشی بهتر :

تاخیر در شروع خستگی ورزشکاران یک مزیت رقابتی برای شکستن و آزمایش محدودیت های خود می دهد. ثابت شده است که مکمل ‌های با کیفیت بالا زمان ریکاوری را تسریع می‌ کنند و تمرکز ذهنی را افزایش می ‌دهند که به ورزشکاران کمک می‌ کند تا با سهولت بیشتری در تمرینات و تمرین ‌های سخت حرکت کنند.

2 . سود بیشتر :

ورزشکاران دائما عضلات خود را به چالش می کشند تا تحت تنش بیشتر سخت تر کار کنند. بتا آلانین می تواند این مزیت را برای افزایش سود به حد مجاز ایجاد کند.

بهبود استقامت امکان تمرین طولانی ‌مدت در فواصل زمانی سخت ‌تر را فراهم می ‌آورد و آن تکرارهای اضافی را که بازی را تغییر می ‌دهند برای دستیابی به دستاوردهای بهتر حذف می ‌کند.

3 . بازیابی سریع تر :

سطوح بالاتر کارنوزین عضلانی سرعت بهبودی را افزایش می دهد. بتا آلانین کارنوزین عضلانی را افزایش می دهد و از تجمع اسید که باعث درد و خستگی می شود، جلوگیری می کند. بهبودی سریع تر به معنای صرف زمان بیشتر برای تمرین است.

4 . فوکوس لیزری :

یک مطالعه 30 روزه شامل 18 سرباز نخبه دریافتند این مکمل عملکرد شناختی را در طول جلسات تست رزمی بهبود می بخشد.

چگونه بر ترکیب بدن من تأثیر می گذارد؟

مطالعات نشان داده اند که می تواند تاثیر قابل توجهی بر ترکیب بدن داشته باشد. طبق یک مطالعه، ورزشکاران تنها در سه هفته به افزایش توده عضلانی بدون چربی دست یافته اند.

استقامت بیشتر منجر به افزایش استقامت و قدرت می شود که رشد عضلات را تسریع می کند.  بتا آلانین می تواند عملکرد ورزشی را افزایش دهد که منجر به افزایش توده عضلانی بدون چربی می شود.

حتما بخوانید : مکمل مالتودکسترین ؛ قوی ترین انرژی بخش برای بدن

5 دلیل اصلی برای مصرف بتا آلانین ، حتی اگر ورزشکار نباشید.

مصرف مکمل بتا آلانین فقط برای ورزشکاران نیست. این ماده بر سلامت عمومی تأثیر می گذارد . این آنتی اکسیدان قوی به عنوان یک بلوک ساختمانی حیاتی کارنوزین می تواند از پیری سالم در سراسر بدن حمایت کند. صرف نظر از وضعیت ورزشی شما، این پنج دلیل اصلی برای مصرف این ماده است:

سلامت مغز

کارنوزین یک آنتی اکسیدان قوی است. توانایی قوی ضد گلیکوزیشن آن از مغز محافظت می کند و از عملکرد شناختی و دقت ذهنی پشتیبانی می کند. هم چنین ممکن است اضطراب گاه به گاه را کاهش دهد، حافظه را پشتیبانی کند، خستگی ذهنی را به تاخیر بیاندازد، عملکرد اجرایی را تسریع کند و تمرکز را افزایش دهد.

سلامت قلب

کارنوزین به تنظیم انقباضات ماهیچه ای و جلوگیری از اکسیداسیون لیپید در بدن کمک می کند. هم چنین از گردش خون سالم و سطوح فشار خون سالم از طریق گشاد شدن عروق پشتیبانی می کند.

عملکرد ماهیچه

کارنوزین کیفیت و عملکرد عضلات را ارتقا می دهد. عملکرد عضلانی در حمایت از بدن ما، کمک به تعادل و حفظ قدرت برای فعالیت های روزمره حیاتی است.

حفاظت سیستمی

کارنوزین فلزات سنگین را کلات کرده، از سطح قند خون در محدوده سالم پشتیبانی کرده، پاسخ سیستم ایمنی را تنظیم می کند و به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می نماید. خواص آنتی اکسیدانی آن در برابر رادیکال های آزاد در سراسر بدن محافظت می کند.

سلامت استخوان

کارنوزین از طریق عملکرد ضد گلیکوزیشن خود برای سلامت استخوان و مفاصل مفید است. کارنوزین می تواند با محافظت مستقیم از ساختار استخوان و حمایت از عملکرد عضلانی، به یکپارچگی کلی اسکلتی کمک کند.

چرا گیاه خواران باید بتا آلانین مصرف کنند؟

بیشتر افراد بتا آلانین کافی در رژیم غذایی خود برای افزایش عملکرد ورزشی مصرف نمی کنند. از آن جایی که گوشت، مرغ و ماهی بالاترین منابع غذایی این ماده هستند، ورزشکاران گیاه خوار نیاز بیشتری به این مکمل دارند. برای کسانی که محدودیت های غذایی وگان یا گیاه خواری دارند، این مکمل برای اطمینان از سطوح سالم کارنوزین ضروری است.

چه زمانی باید مصرف کنم؟

مهم ترین چیزی که باید در مورد زمان مصرف به خاطر بسپارید این است که هر روز دوز مصرف کنید؛ حتی در روزهای غیر تمرین. غلظت کارنوزین عضلانی در طول زمان افزایش می یابد، به همین دلیل مصرف روزانه مکمل بسیار مهم است. نحوه و زمان دریافت دوز روزانه یک موضوع اولویت است.

این مکمل را می توان به یکی از سه روش زیر انباشته کرد:

 1. بخشی از قبل یا بعد از تمرین
 2. محصول مستقل در دوزهای تک یا چند دوز
 3. ترکیبی از فرمولاسیون قبل و بعد و محصولات مستقل

حتما بخوانید : بهترین زمان مصرف مکمل های بدنسازی + دوز و نحوه مصرف

چه دوزی برای من مناسب است؟

اگر مقدار مناسبی مصرف کنید، به دست آوردن نتایج ساده است. بسیاری از ورزشکاران و برندهای تغذیه ورزشی از دوز مناسبی باید در فرمولاسیون خود استفاده کنند.

در اینجا آنچه شما باید در مورد دوز بتا آلانین بدانید آمده است:

 • این ماده نیز مانند کراتین نیاز به مرحله بارگیری دارد. برای به دست آوردن نتایج بهینه عضله سازی، دانشمندان حداقل دوز روزانه 3.2 گرم در روز را برای حداقل چهار هفته توصیه می کنند.
 • مطالعات نشان می دهد که افزایش مصرف به 179 گرم در طی 28 روز (به طور متوسط ​​6.4 گرم در روز) می تواند به طور قابل توجهی عملکرد عضلات را تقویت کند.
 • مطالعات هم چنین نشان می دهد که دوز بیشتر کارنوزین منجر به افزایش تصاعدی سود می شود.

عوارض جانبی بتا آلانین چیست؟

هیچ عوارض جانبی شناخته شده ای وجود ندارد. برخی از افراد احساس گزگز را تجربه می کنند که به آن پارستزی گفته می شود. در حالی که هیچ اثر مضر مرتبط با پارستزی وجود ندارد، می توان از آن اجتناب کرد یا کاهش داد. ایجاد تغییرات در مقدار دوز و دفعات مصرف، مصرف مکمل ها همراه با غذا، و انتخاب یک آزادسازی پایدار در مقایسه با آنی، همه راه هایی برای یافتن آنچه برای شما مناسب است، هستند.

این یک اسید آمینه طبیعی است که در بدن وجود دارد. مکمل بتا آلانین بی خطر است و می تواند بسیار مفید باشد. با این حال دو عامل را باید در نظر گرفت. هنگام مصرف این مکمل، دانستن منبع و کیفیت مواد تشکیل دهنده بسیار مهم است.

با وجود بسیاری از برند های موجود در بازار، تعیین ایمنی و کارایی می تواند گیج کننده باشد. یافتن این مکمل که ثبت اختراع است، کلید اطمینان از بی خطر بودن بتا آلانین شما است.

هزینه بتا آلانین چقدر است؟

هزینه این محصول بسته به کیفیت، برند، دوز، نوع محصول و محل خرید شما می تواند متفاوت باشد. همه مکمل های بتا آلانین یکسان ایجاد نمی شوند. از نظر یافتن بیشترین ارزش، یافتن برندی که بتوانید به آن اعتماد کنید ضروری است.

چگونه ورزشکاران حرفه ای با این محصول به مزیت رقابتی دست می یابند؟

این ماده اصلی در محبوب ترین فرمول های تغذیه ورزشی است. بیش از 55 مطالعه علمی مختلف بتا آلانین اثربخشی آن را در تقویت عملکرد ورزشی ثابت کرده است و کاربرد مواد ممنوعه در آن صفر است.

برای ورزشکارانی مانند Nicole Stout ، کارنوزین یک عنصر کلیدی در موفقیت آن ها است. او کارنوزین بتا آلانین رهش پایدار را مکمل مورد علاقه خود می نامد. وی گفت: «این اسید لاکتیک را در ماهیچه‌ های شما بافر می ‌کند تا خستگی را به تاخیر بیاندازد و ریکاوری را تقویت کند. من هر روز آن را مصرف می کنم».

کارنوزین هم چنین تنها بتا آلانین با مواد غذایی جدید (NDI) و وضعیت GRAS تایید شده است ، به این معنی که آزمایش های دقیقی را با FDA و پانل های حرفه ای برای دستیابی و حفظ این گواهی ها انجام داده است. از بازیکنان NFL به المپیک به علامت های تجاری تغذیه ورزشی بالا، کارنوزین بتا آلانین تنها انتخاب برای کسانی که می خواهند بهترین نتایج را به دست آورند.

مزایای این ماده برای ورزشکاران عبارت اند از:

 • افزایش تولید کارنوزین که باعث کاهش خستگی می شود.
 • بهبود عملکرد ورزشی
 • افزایش رشد عضلات
 • وضوح ذهنی و تمرکز بیشتر
 • ظرفیت کار فیزیکی بالاتر
 • بهبودی سریع تر از آسیب های جسمی
 • افزایش قدرت عضلانی
 • افزایش استقامت

علم ثابت کرده است که دوز روزانه 3.2-6.4 گرم عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد. بسیاری از شرکای تجاری تأیید شده کارنوزین حداقل 3.2 گرم در روز را از طریق یک محصول مستقل فراهم می کنند.

بتا آلانین از نظر علمی اثبات شده و ثبت اختراع جهانی

ورزشکاران حرفه ای با استفاده از این مکمل که در سطح جهانی ثبت اختراع شده و عاری از همه مواد ممنوعه است، به طور ایمن و موثر به مزیت رقابتی دست می یابند.

حتما بخوانید : فواید بدنسازی + آخرین مطالعات علمی | تاثیر بر ذهن و جسم | کاهش وزن

اشکال مختلف بتا آلانین چیست؟

این مکمل در دو شکل مختلف – رهایش فوری و رهش پایدار – موجود است که دو روش برای دوز ارائه می دهد.

این مکمل یک سیستم تحویل پیشرفته ارائه می دهد که امکان افزایش دوز را برای نتایج بهتر فراهم می کند. هنگامی که به صورت پشت سر هم استفاده می شود، ترکیب آزادسازی فوری و رهایش پایدار به ورزشکاران این توانایی را می دهد که دوزهای خود را برای مقادیر بالاتر بتا آلانین و حتی عملکرد بیشتر افزایش دهند.

نکته سریع: دو شکل مختلف از بتا آلانین وجود دارد: انتشار فوری و انتشار پایدار.

سخن آخر

هر ورزشکاری، از علاقه‌مند به تناسب اندام گرفته تا حرفه‌ای، هر روز در مسیر پیشرفت است. این که آیا ما در حال تلاش برای تنظیم یک روابط عمومی جدید، رقابت یا کسب احساس قوی تر و اعتماد به نفس هستیم، بتا آلانین همه این  مزایا را برای ما به ارمغان می آورد.

مواد تشکیل دهنده این مکمل برای فرمولاسیون تغذیه ورزشی به ساخت بهتر و سریع تر عضلات کمک می کند. هم چنین باعث می شود که هر ورزشکاری به تمرکز، انرژی و قدرت دست یابد. اگر هدف شما این است که در بدنسازی به بدنی ایده آل برسید، زمان آن رسیده است که بتا آلانین را در برنامه غذایی بدنسازی خود قرار دهید.

منبع

jissn.biomedcentral

malmir

دیدگاهتان را بنویسید