صفحه اصلی > مکمل های بدنسازی : مکمل کافئین در بدنسازی + قیمت بروز | فواید , مضرات و نحوه مصرف

مکمل کافئین در بدنسازی + قیمت بروز | فواید , مضرات و نحوه مصرف

سوالی که اغلب توسط ورزشکاران پرسیده می شود این است که آیا کافئین یک مکمل مفید و ایمن برای بدنسازی است یا نه. یکی از محبوب ترین مواد ارگوژ مصرف شده در جهان کافئین است. کافئین را می توان در قهوه، چای، کوکا، نوشابه ها و نوشیدنی های انرژی زا یافت. بدنسازان اغلب قبل از تمرین از مکمل کافئین برای تقویت بدن و افزایش چربی سوزی استفاده می کنند. اما این مکمل چه مزایا و معایبی دارد و تفاوت آن با دیگر مکمل های کاهش وزن چیست؟ در این مقاله بیشتر به این موضوع می پردازیم.

مکمل کافئین چیست؟

کافئین یک محرک CNS است که روی گیرنده های آدنوزین در مغز عمل می کند. اثرات سمپاتومیمتیک آن شبیه آمفتامین ها است؛ اما به این شدت نیست.

دلیل اینکه بسیاری از بدنسازان و وزنه برداران به طور منظم کافئین مصرف می کنند این است که به بدنساز انرژی بیشتری در حین تمرین می دهد. در واقع هنگامی که مکمل کافئین مصرف می شود، فرد احساس انرژی بیشتری می کند. بنابراین کافئین یک مکمل موثر برای بدنسازان و وزنه برداران است؛ زیرا انرژی فرد را هنگام بلند کردن وزنه های سنگین افزایش می دهد. همچنین برای فعالیت های استقامتی مانند دویدن و دوچرخه سواری، مکمل کافئین باعث افزایش دقت، میزان کار و سرعت می شود.

مزایای مکمل کافئین

تاثیرات کافئین بر بدن کاملا متفاوت است. آن ها عبارت اند از:

افزایش عملکرد بدنی:

کافئین سیستم عصبی و سلول های چربی را برای تجزیه چربی در بدن تحریک می کند و همچنین سطح آدرنالین را در خون افزایش می دهد؛ زیرا بدن را برای فعالیت بدنی شدید آماده می کند و اسیدهای چرب را از بافت های چربی به بدن آزاد می کند. یک مطالعه منتشر شده در مجله اسکاندیناوی Journal of Medicine & Science in Sports (2005)  گزارش داد که کافئین می تواند عملکرد بدنی را تا 11.2 درصد بهبود بخشد.

کاهش دردهای عضلانی:

قهوه و کافئین باعث کاهش درد ماهیچه ای ناشی از ورزش می شود و نوشیدن یک فنجان قهوه قبل از ورزش می تواند به افرادی که در حین ورزش احساس خستگی دارند، کمک کند. زیرا ورزش باعث تجمع اسید لاکتیک می شود که در هنگام ایجاد احساس درد در عضلات ایجاد می گردد. شایان ذکر است که برخی از افراد به دلیل این درد ورزش را متوقف می کنند. مطالعه ای که در 2006 در مجله درد منتشر شد ثابت کرد که کافئین باعث کاهش درد عضلانی می شود که ممکن است کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

سیستم عصبی:

کافئین با فعال کردن سیستم عصبی باعث کاهش خستگی و در نتیجه بهبود تمرکز و افزایش انرژی می شود.

هورمون ها:

اپی نفرین (آدرنالین) هورمونی است که باعث بهبود عملکرد بدن می شود و پاسخ را افزایش می دهد.

چربی سوزی:

مکمل کافئین با تجزیه چربی سلول ها و افزایش توانایی بدن در چربی سوزی موجب کاهش وزن بدن می شود. مطالعه ای که در انجمن فیزیولوژیکی آمریکا منتشر شد نشان داد که مصرف کافئین قبل از ورزش، ترشح چربی ذخیره شده را تا 30 درصد افزایش می دهد.

بهبود ریکاوری بعد از تمرین:

کافئین افت عملکرد پس از تمرین را محدود می کند و در نتیجه کارایی جلسات بعدی را افزایش می دهد. در یک مطالعه برزیلی، 11 ورزشکار جوان تحت تمرینات شدید قرار گرفتند که باعث آسیب قابل توجه ماهیچه ها شد و 24 ، 48 و 72 ساعت بعد به میزان 5 میلی گرم کافئین دریافت کردند. 50 دقیقه پس از مصرف، آزمایشات مختلف عملکردی انجام شد. کافئین باعث افزایش قدرت عضلانی 48 و 72 ساعت بعد از تمرین شد.

قهوه سنتز گلیکوژن عضلات را بهبود می بخشد:

کافئین با تسهیل بازسازی سطوح گلیکوژن (ذخایر کربوهیدرات) در ماهیچه، به بهبود سریع تر آن کمک کند. تاثیر آن پس از ورزش شدید زمانی که ورزشکاران 4 گرم کربوهیدرات همراه با کافئین مصرف می کنند، در مقایسه با شرایطی که فقط کربوهیدرات مصرف می کنند، 66 درصد بیشتر است.

حتما بخوانید : مکمل مالتودکسترین ؛ قوی ترین انرژی بخش برای بدن

تاثیر مکمل کافئین بر عملکرد استقامتی

همان گونه که گفته شد کافئین یک مکمل غذایی برای بسیاری از ورزشکاران است که تاثیرات مثبتی بر عملکرد ورزشی دارد. یک مطالعه نشان داد که 9.8 میلی گرم/پوند (4.45 میلی گرم در کیلوگرم یا حدود (کل 400 میلی گرم) کافئین استقامت ورزشکاران را افزایش می دهد؛ بنابراین آن ها می توانند مسیر 1.3-2 مایل (2-3 کیلومتر) را طی کنند.

ثابت شده است که کافئین نسبت به کربوهیدرات یا آب برتری دارد. حجم کار 7.4 ، در مقایسه با 5.2 در گروه کربوهیدرات ها افزایش یافته است.

کافئین و تمرینات شدید

کافئین فواید زیادی برای ورزشکاران با مهارت بالا دارد . اما به نظر می رسد مزایای کمتری برای مبتدیان یا کسانی که تمرین نکرده اند، داشته باشد. مصرف کافئین در افرادی که فعالیت هایی سرگرم کننده مانند دوچرخه سواری دارند، تفاوت خاصی ایجاد نمی کند؛ اما برای ورزشکاران رقابتی، کافئین باعث افزایش انرژی آن ها می شود.

تاثیر مکمل کافئین بر تمرینات قدرتی

هنوز تحقیقات در مورد استفاده از کافئین در فعالیت های شدید یا مبتنی بر انرژی ادامه دارد. اگر چه مطالعات متعدد تأثیر مثبتی را نشان داده اند؛ اما شواهد قطعی نیستند. یک مطالعه نشان داد که کافئین تأثیر مثبتی روی حرکت های کششی داشت؛ اما هیچ تاثیری بر قدرت پایین بدن یا دویدن سریع نداشت.

کافئین بهترین مکمل برای چربی سوزی

 کافئین در کاهش چربی های بدن نتیجه مثبتی دارد. خواص ترموژنیک آن برای کاهش وزن مفید است (در صورت همراه شدن با تمرینات قلبی). کافئین همچنین با محدود کردن افزایش وزن ارتباط دارد و افرادی که سبک زندگی کم تحرکی دارند می توانند از یک فنجان قهوه برای کاهش اشتها سود ببرند.

در واقع کافئین یک مکمل پرطرفدار و رایج برای کاهش وزن است. مطالعات مختلف نشان داد که مصرف این مکمل قبل از تمرینات ورزشی، چربی سوزی را تا سی درصد افزایش می دهد. همچنین مکمل کافئین ترشح چربی ذخیره شده در شما را در زمان ورزش افزایش می دهد و تولید گرما و آدرنالین را زیاد می کند. این به سوزاندن کالری و چربی اضافی کمک می کند.

نحوه مصرف

مکمل کافئین با قیمت مقرون به صرفه با عوارض جانبی کم یکی از تاثیرگذارترین مکمل های غذایی است. همان گونه که گفته شد مطالعات نشان داده است که کافئین می تواند عملکرد استقامتی، توانایی ورزش با شدت بالا و ورزش های قوی را افزایش دهد. با این حال، به نظر می رسد بیشترین سود را برای ورزشکاران آموزش دیده داشته باشد.

دوز توصیه شده برای مکمل کافئین بر اساس وزن بدن متفاوت است . اما معمولا 200 تا 400 میلی گرم است که 30 تا 60 دقیقه قبل از ورزش مصرف می شود.

دوزهای کافئین باید برای افراد مناسب باشد. اگر در مکمل های کافئین تازه کار هستید، با دوز 100 میلی گرم شروع کنید. 

عوارض جانبی کافئین

 عوارض منفی قهوه (کافئین) عبارت ند از:

  • افزایش وزن را محدود می کند (که برای بدنسازان خوب نیست). این امر باعث ایجاد مشکل در دید عضلات شکم می شود.
  • کافئین باعث افزایش آدرنالین می شود و به نوبه خود ممکن است باعث اختلال در الگوهای خواب گردد.
  • اگر با تمرینات شدید همراه باشد، اشتها را کاهش داده و منجر به کم آبی بدن می شود.
  • کافئین در دوز بالا ضربان قلب و در نهایت احتمال حمله قلبی را افزایش می دهد.
  • علائم خفیف و مکرر مانند: سردرد، بی قراری و لرزش معمولا مشاهده می شود.
  • کافئین علاوه بر اینکه شما را معتاد می کند، می تواند باعث زخم معده شود.

مقایسه کافئین با دیگر مکمل های کاهش وزن

وقتی صحبت از استفاده از مکمل های کاهش وزن می شود، متوجه می شویم که بسیاری از قرص ها، نوشیدنی ها و مکمل ها ادعا می کنند به کاهش وزن کمک می کنند؛ اما در واقعیت این گونه نیست.

مکمل های کاهش وزن حاوی مواد اثبات شده ای هستند که می توانند به افزایش متابولیسم، سوزاندن چربی، کاهش میل به گرسنگی و افزایش سطح انرژی کمک کنند. با این حال، همه مکمل های کاهش وزن به یک اندازه موثر نیستند و کاهش وزن ناشی از بسیاری از این مکمل ها برگشت پذیر است و فرد به وزن قبلی خود بازمی گردد. در حالی که برخی از قرص های رژیمی در کاهش وزن بسیار موثر هستند . برخی دیگر حاوی دوز مناسب یا ترکیب مناسب مواد تشکیل دهنده نیستند تا آن طور که ادعا می شود، موثر باشند.

در مقایسه کافئین بهترین مکمل کاهش وزن است که برای افزایش چربی سوزی، کاهش اشتها یا کاهش جذب چربی در معده عملکرد مناسبی دارد. بنابراین، همه مکمل های کاهش وزن به یک اندازه تاثیرگذار نیستند . برخی از آن ها ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کنند و برخی دیگر ممکن است منجر به کاهش وزن نشوند.

حتما بخوانید : مکمل فیبر چیست ؟ + نحوه خرید و قیمت فیبر فایبرسل | فواید و تاثیر فیبر در لاغری

سخن آخر

کافئین یکی از عناصری است که به شما کمک می کند انرژی و فعالیت خود را در حین تمرین بسیار افزایش دهید. این ماده در بسیاری از محصولات مانند قهوه و چای و مکمل های قبل از تمرین، نوشابه و سایر مواد غذایی یافت می شود و به افزایش انرژی شما در حین ورزش کمک می کند.

کافئین است یک ماده قدرتمند است که عملکرد فیزیکی و روانی را بهبود می بخشد. یک دوز از آن به طور قابل توجهی موجب افزایش عملکرد ورزشی، تمرکز و سوزاندن چربی می شود.

هنگامی که کافئین بر اساس دوز توصیه و میزان مصرف مناسب مصرف شود، می تواند تاثیر فوق العاده ای داشته باشد. فواید کافئین در دنیای بدنسازی به طور گسترده ای شناخته شده است.کافئین نه تنها به شما انرژی بیشتری می دهد بلکه می تواند انقباض ماهیچه ها را بهبود بخشد . به حرکات منظم روده کمک می کند و ثابت شده است که چربی سوزی می کند.

اگر نگران میزان مصرف مکمل کافئین خود هستید یا نگران نحوه تعامل کافئین با سایر مواردی هستید ، حتما با دکتر خود مشورت کنید.

منابع

fitsaurus.com

examine.com

https://guycounseling.com/caffeine-body-building-benefits-risks/
guycounseling.com

malmir

دیدگاهتان را بنویسید