صفحه اصلی > علم و دانش : برای افزایش قد چه بخوریم؟ + مکمل هایی که به ما کمک میکنند

برای افزایش قد چه بخوریم؟ + مکمل هایی که به ما کمک میکنند

افراد قد کوتاه اغلب هنگام مواجهه با همتایان بلند قد خود از اعتماد به نفس پایین رنج می برند. افزایش قد تا حدودی به ژنتیک، ورزش و نوع غذای مناسب بستگی دارد. مردان تا بیست و پنج سالگی به رشد خود ادامه می دهند؛ در حالی که زنان در هجده یا نوزده سالگی به قد کامل می رسند.

در واقع قد توسط نوعی هورمون به نام هورمون رشد انسانی (HGH) تنظیم می شود. این هورمون توسط غده هیپوفیز ترشح می گردد که باعث بلند شدن قد می شود. بنابراین، محققان استفاده از غذاهایی را توصیه می کنند که به عملکرد HGH کمک می کند. رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم شما می تواند شانس بیشتری برای رسیدن به حداکثر قد ایجاد کند. 

در این مقاله ما لیستی از بهترین غذاهایی را که به طور طبیعی به افزایش قد کمک می کنند، ارائه می دهیم.

عوامل موثر بر افزایش قد

عواملی برای رشد قد تاثیر می گذارند، عبارت اند از:

  1. ژنتیک
  2. سبک زندگی سالم
  3. کیفیت خواب
  4. ورزش بدنی
  5. تغذیه سالم

آیا غذا به شما در افزایش قد کمک می کند؟

 نمی توان اهمیت غذارا برای رشد فیزیکی انکار کرد. باید توجه داشت که غذاها قد شما را افزایش نمی دهند؛ اما به افزایش قد شما کمک می کنند.

اگر رژیم غذایی سالم را رعایت نکنید، مواد معدنی لازم برای بلند شدن قد کاهش می یابد و به اندازه ای که باید رشد نمی کنید. تصور کنید که ژنتیک باعث رشد قدی 170 متر در شما می شود؛ اما چون از تغذیه سالم پیروی نمی کنید، نمی توانید به قد نهایی خود برسید. به همین دلیل غذاها برای افزایش قد بسیار مهم هستند.

برای بلند شدن قد با کمک غذاها باید بدانیم چه عواملی بر قد ما تأثیر می گذارد و مواد مغذی را که برای افزایش قد لازم است، به رژیم غذایی خود اضافه کنیم.

لیست غذاها برای افزایش قد

برای تعیین لیست مواد غذایی باید ویتامین ها و مواد مغذی موجود در آن را بدانید. پروتئین، ویتامینD ، منیزیم و فسفر برای سلامت استخوان های شما بسیار مهم هستند. با توجه به این مواد مغذی، باید رژیم غذایی را تنظیم کنیم.

1.شیر

قطعا شیر بهترین غذا برای افزایش قد است. شیر حاوی مقدار زیادی مواد مغذی است که برای رشد قوی و سالم بسیار مفید است. این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی کلسیم است که به تقویت استخوان ها کمک می کند.

باید بدانید که تراکم استخوان برای افزایش قد بسیار مهم است. علاوه بر آن پروتئین زیادی در شیر وجود دارد که به عضلات شما کمک می کند و تراکم استخوان ها را افزایش می دهد. این مهم ترین منبع برای رشد بدن شما است.

برای مشاهده قیمت بروز و اطلاعات پودر پروتئین پگاه کلیک کنید

2. مرغ

گوشت یکی از ضروری ترین مواد غذایی برای نیازهای پروتئینی است. مرغ کمک زیادی به افزایش قد و توده بدن می کند و مصرف آن برای بلند شدن قد توصیه می شود.

3. تخم مرغ

تخم مرغ با کیفیت به رشد قد شما کمک می کند. این ماده غذایی منبع بسیار خوبی از ویتامین و کلسیم است. تخم مرغ آب پز یک صبحانه فوق العاده سالم به شمار می رود و شروع روز با صبحانه فوق العاده به معنای داشتن تغذیه مناسب است. معمولا اولین انتخاب افراد برای تغذیه همیشه تخم مرغ است. 

برای آشنایی با پودر سفیده تخم مرغ کلیک کنید .

4. بوک چوی

احتمالا شما هرگز در مورد این غذا چیزی نشنیده اید؛ بنابراین ممکن است که از تغذیه آن اطلاع نداشته باشید. بوک چوی نقش بسیار مهمی در تقویت اندام های شما دارد. تمام اندام های بدن شما باید سالم باشند تا به رشد قد شما کمک کنند.

رژیم غذایی افزایش قد

5. سبزیجات سبز

بسیاری از مردم از مصرف سبزیجات سبز رنگ مانند اسفناج و کلم بروکلی خودداری می کنند. شاید زمانی که مادر شما سعی می کرد به شما سبزیجات سبز بدهد و شما آن را رد می کردید، به خاطر آورید. سبزیجات بسیار مغذی هستند و منابع ضروری برای رشد را به بدن می رسانند. در واقع سبزیجات سبز غذاهای کاملی برای افزایش قد شما هستند.

6. ماست

ماست تمام مواد مغذی موجود در شیر را دارد و به شما کمک می کند که قد خود را افزایش دهید. علاوه بر این ارزش تغذیه ای خاص خود را دارد؛ به این معنی که به طور طبیعی تغذیه بیشتری برای افزایش قد دارد.

ماست را دست کم نگیرید؛ زیرا  سیستم گوارش شما را تقویت می کند، به این معنی که باعث هضم خوب غذا می شود و شما حداکثر تغذیه خود را برای بلند شدن قد خود خواهید داشت.

7. جو دوسر

جو دوسر به طور موثر قد را افزایش می دهد. فردی که همیشه از یک صبحانه سالم استفاده می کند، جو را در آن می گنجاند. صبحانه سالم شما هرگز بدون افزودن جو دوسر به آن کامل نمی شود.

8. پروتئین سویا

دوستداران ورزش و بدنسازی پروتئین سویا را منبع تغذیه ای قوی برای تقویت قدرت و بازیابی عضلات می دانند. اگر می خواهید قد خود را افزایش دهید باید از سلامت کلی بدن خود مراقبت کنید.

بدن سالم شما کلید بلند شدن قد شماست. این ماده بهترین منبع پروتئین است. برای تمرینات وزنی، پروتئین سویا می تواند قدرت شما را افزایش دهد.

برای آشنایی با پروتئین ایزوله سویا کلیک کنید .

9. توفو

وقتی صحبت از صبحانه سالم می شود، توفو یکی از بهترین انتخاب ها است. این نه تنها برای صبحانه مناسب است، بلکه می تواند نیازهای غذایی شما را نیز به طور کامل برآورده کند.

اگر گیاه خوار هستید و به دنبال ایده غذایی هستید، توفو را به آن اضافه کنید. علاوه بر این طعم خوب و کلسیم فراوان دارد که از افزایش قد شما پشتیبانی می کند.. توفو در اصل یک محصول لبنی است؛ بنابراین شما تمام مزایایی را که شیر می تواند به شما برساند، دریافت خواهید کرد.

10. ماهی

پزشکان خوردن ماهی را برای افزایش قد توصیه کردند؛ زیرا یکی از بهترین منابع پروتئین است. ماهی قزل آلا بهترین منبع پروتئین در غذاهای دریایی است و سپس ماهی های دیگر در ردیف آن قرار می گیرند. علاوه بر این، گزینه های زیادی در میان غذاهای دریایی شما وجود دارد. ماهی طعم خوبی دارد و بهترین منبع تغذیه برای افزایش قد است.

11. گوشت

اگر می خواهید بعد از مرغ تغذیه بهتری پیدا کنید، گوشت بهترین گزینه برای آن است. اولین انتخاب شما برای افزایش وزن باید گوشت باشد؛ اما به یاد داشته باشید که فقط وزن را افزایش می دهد، نه نسبت عضله به چربی.

اگر عاشق بدنسازی هستید، گوشت به شما کمک زیادی می کند. علاوه بر این، بدن قوی سالم به معنای شانس بیشتری برای رشد قد است.

12. موز

در بین همه غذاها، موز به راحتی در دسترس است و همچنین مقرون به صرفه است. با مصرف آن می توانید مقدار زیادی پتاسیم دریافت کنید که باعث استحکام استخوان ها می شود.

رژیم غذایی افزایش قد

14. دانه ها

نشاسته برای افزایش قد بسیار مفید است و همچنین می تواند با هر وعده غذایی سرو شود. بدین ترتیب برنج قهوه ای دارای کیفیت تغذیه بیشتری نسبت به برنج سفید است. اگر می خواهید گرسنگی خود را با داشتن تغذیه با کیفیت خوب برطرف کنید، باید به غلات فکر کنید. همچنین به شما در کاهش وزن و حل مشکلات گرسنگی کمک می کند.

15. ویتامین D

هیچ کس نمی تواند اهمیت نور خورشید و خاصیت آن را انکار کند. این بدان معناست که ویتامین D برای رشد کلی بدن شما بسیار مهم است.. هنگام صبح نور خورشید بسیار سالم است؛ زیرا به پوست انسان آسیب نمی رساند. بنابراین ما فقط می خواهیم به شما بگوییم که ویتامین D رایگان و به راحتی در دسترس است؛ بنابراین از آن برای افزایش قد خود استفاده کنید. علاوه بر این، غذاهایی مانند جو، محصولات لبنی ، ماهی و غیره را به رژیم خود اضافه کنید.

غذاهایی که برای افزایش قد باید از آنها اجتناب کرد

برای کمک به افزایش قد باید در مورد غذاهایی که مضر است نیز بدانید. اگر برخی از غذاها در افزایش قد موثر هستند، غذاهایی نیز هستند که رشد بدن شما را متوقف می کنند. در اینجا برخی نکات برجسته از غذاهایی که نباید بخورید، آورده شده است.

1. غذاهای فرآوری شده

این غذاها عمدتا فاقد ارزش غذایی هستند و فقط طعم خوبی دارند. اگر شما فقط عاشق غذاهای خوشمزه هستید و به تغذیه آن اهمیت نمی دهید، نباید به قد خود نیز اهمیت دهید.

فقط تقاضای شما برای قد بلند به رشد شما کمک نمی کند. شما باید اقدامات مناسب در این زمینه انجام دهید. این بدان معناست که اگر در بلند شدن قد خود جدی هستید، از پیتزا، برگر و سایر غذاهای ناخواسته خودداری کنید.

2. شکر

با محصولات قندی نمی توانید تغذیه سالم داشته باشید. محصولات قندی فقط برای طعم شیرین طراحی شده اند و ارزش غذایی ندارند. هیچ کس به شما پیشنهاد نمی کند که برای بدن سالم کیک و شیرینی بخورید. بنابراین بهتر است از محصولات قندی برای داشتن قد مناسب خودداری کنید.

3. نوشابه

نوشابه برای استخوان های شما بسیار خطرناک است. مصرف نوشابه تراکم استخوان شما را پایین می آورد.برای اینکه تاثیر بد این ماده را بدانید، یک استخوان را در مایع نوشابه قرار دهید، نوشابه کلسیم موجود در آن را جذب می کند. بعد از آن می توانید این استخوان را خم کنید و به راحتی می شکند.

مکمل های بدنسازی افزایش قد

مکمل های افزایش قد مکمل هایی هستند که قد افراد را افزایش می دهند. یک ماده طبیعی که ممکن است به طور قانونی به عنوان مکمل افزایش قد استفاده شود، کلسیم است. این ماده استخوان ها را تقویت کرده و آن ها را متراکم تر می کند؛ به ویژه استخوان فشرده سخت که قسمت اعظم اسکلت را در بر می گیرد. با متراکم شدن استخوان ها، آن ها نیز بزرگتر می شوند و قدرت بیشتری برای رشد دارند. وقتی اسکلت رشد می کند، بقیه بدن نیز رشد می کند.

اعتقاد بر این است که دو ماده کندرویتین و گلوکوزامین نیز در استخوان سازی نقش دارند. این مکمل های خاص باعث افزایش کارایی غضروف و موادی می شود که برای ساختن بافت جدید استخوانی استفاده می شود. با این حال، دستیابی به اثرات قابل توجه ممکن است ماه ها طول بکشد.

هورمون رشد انسانی شکل متداول دیگری از مکمل های افزایش قد است. این ماده به طور طبیعی در غده هیپوفیز مغز وجود دارد و به بسیاری از جنبه های رشد از جمله قد کمک می کند. مانند سایر مکمل ها برای افزایش قد، این ماده از طریق حفظ کلسیم قدرت استخوان ها را تقویت می کند و همچنین ماهیچه های قوی تری تولید می کند. HGH اندام ها، بافت ها و سلول های فردی را نیز بزرگ می کند که به ساخت کلی بدن کمک می کند. از آنجا که سطح تولید HGH طبیعی از 20 سالگی فرد به تدریج کاهش می یابد، گاهی اوقات برای حفظ اثرات مفید هورمون به مکمل ها نیاز است.

سخن آخر

افزایش قد فقط به شما بستگی دارد، هیچ کس نمی تواند در این مورد به شما کمک کند.  به جز عامل ژنتیک، مصرف غذاهای سالم در این زمینه به شما کمک می کند.

اگر والدین شما قد بلندی دارند و شما فکر می کنید که چرا شما مانند آن ها قد بلندی ندارید. همه این ها به خاطر تغذیه شماست. برای حمایت از قد خود باید تغذیه مناسب داشته باشید. با مصرف فست فود، نوشابه و شکر انتظار بلند شدن قد نداشته باشید.

منابع

stronghealthtoday | stylecraze | wise-geek

malmir

دیدگاهتان را بنویسید