صفحه اصلی > علم و دانش : حالت تهوع در بدنسازی – علل، اثرات و درمان

حالت تهوع در بدنسازی – علل، اثرات و درمان

حالت تهوع در بدنسازی, مجله پارسی پودر

همه‌ی ما با فواید ورزش و تاثیر مثبت آن در زندگی روزمره خود آشنا هستیم. گاهی ممکن است مشکلاتی در حین تمرین برای بدن پیش ‌آِید که انجام فعالیت ورزشی را برای ما دشوار ‌کند. افراد زیادی هستند که با وجود علاقه به بدنسازی به دلیل دچار شدن به حالاتی مانند تهوع، از انجام فعالیت های بدنسازی رویگردان می‌شوند. معمولا در بین ورزشکاران مشکل حالت تهوع در بدنسازی رایج است. در ادامه این مقاله با دلایل و راه‌های درمان این مشکل آشنا می‌شویم.

علل حالت تهوع درهنگام بدنسازی

 

حالت تهوع در بدنسازی, مجله پارسی پودر

 

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که علاقه به ورزش دارید اما دچار حالت تهوع  در بدنسازی میشوید، بهتر است که در ابتدا با دلایل این مشکل آشنا شوید:

گرم نکردن قبل از شروع بدنسازی:

اگر تجربه ورزش را داشته باشید، می‌دانید که گرم کردن بدن قبل از شروع تمرین ضروری است. گرم نکردن بدن مهم ترین دلیل آسیب در بدنسازی است و همینطور یکی از عوامل مهم در ابتلا به حالت تهوع در حین ورزش.

هنگامی که شما بدون گرم کردن شروع به انجام تمرین می‌کنید، ضربان قلب شما بیش از حد افزایش میابد و منجر به حالت تهوع در بدنسازی میشود.

خوردن وعده سنگین قبل از بدنسازی:

حالت تهوع در بدنسازی, مجله پارسی پودر

طبق بررسی انجام شده روی بیست داوطلب در دانشگاه ناگویای ژاپن، ابتلا به حالت تهوع و استفراغ در بدنسازی و ورزش پس از مصرف وعده های غذایی سنگین بیشتر در بدنسازان اتفاق می‌اقتد.

در نتیجه بهتر است به طور متوسط 3 ساعت پیش از انجام تمرین‌ بدنسازی از مصرف وعده های سنگین پرهیز کنید. در غیر این صورت تجربه‌ی ناخوشایند حالت تهوع در بدنسازی را خواهید داشت. دلیل این اتفاق به فرایند هضم غذا برمیگردد که با کاهش فشار خون اتفاق می‌افتد. اگر قصد خوردن غذا قبل از بدنسازی را دارید، وعده سبکی را انتخاب کنید که راحت و سریع هضم شود.

ایسکمی روده:

یکی از مشکلات شایع گوارشی که منجر به حالت تهوع و استفراغ در بدنسازی میشود که بسیار مشکل جدی‌ای نیز می‌باشد، کاهش جریان خون(ایسکمی) در ناحیه روده است. این اتفاق علاوه بر حالت تهوع در بدنسازی به شکم درد و نفخ نیز منجر خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است در حین تمرین آب به میزان کافی بنوشید تا خون بطور مناسب به سمت روده جریان پیدا کند.

انجام تمرین های سنگین:

طبق تحقیقات پژوهشگران، انجام تمرینات ورزشییم با شدت سنگین و تمریناتی که از توان بدنی شما بیشتر است، باعث میشود که جریان خون از سمت معده به سمت عضلات منحرف شود و در نتیجه باعث ایجاد استفراغ در بدنسازی شود. در نتیجه بهتر است که تمرینات بدنسازی انتخابی شما طبق نظر مربی و با توجه به قدرت بدنی شما باشد. در غیر این صورت علاوه بر آسیب‌های جدی در آینده، به هنگام انجام ورزش و بدنسازی نیز دچار حالت تهوع می‌شوید.

دمای نامناسب محیط ورزشی:

انجام تمرینات ورزشی به خصوص بدنسازی باید در هوای مناسب انجام شود یعنی فضای بدنسازی نباید خیلی گرم یا خیلی سرد باشد. به عنوان مثال اگر در محیط بیش از حد گرم ورزش کنید، بدن شروع به تعریق میکند و دچار کم ابی میشود. در این وضعیت فشار خون شما کاهش میابد و باعث حالت تهوع می‌شود.

مصرف خوراکی های ممنوع در بدنسازی:

مصرف بعضی از مواد غذایی در حین تمرینات بدنسازی مانند کافئین، کاکائوو آبمیوه‌های صنعتی می‌تواند باعث ایجاد حالت تهوع شود.

سرد نکردن بعد از تمرین:

به همان میزان که گرم نکردن قبل از بدنسازی می‌تواند باعث مشکلات زیادی شود، سرد نکردن نیز باعث آسیب های جدی و حالت تهوع می‌شود. بعد از ورزش بدن شما گرم و ضربان قلب شما بالا است و عضلات در حالتی هستند که کش امده‌اند. شما باید با انجام تمرین های سبک برای پیشگیری از حالت تهوع و آسیب بدن خود را کاملا سرد کنید.

تنفس نامناسب:

دم و بازدم به شیوه اشتباه در تمرین موجب کاهش تامین اکسیژن عضلات و مغز و در نتیجه حالت تهوع میشود.

خستگی عضلانی:

وقتی که عضلات شما حین تمرین خسته میشود، اکسیژن کمتری به مغز شما می‌رسد و دی اکسید کمتری دفع میکند که این موارد باعث ایجاد حالت تهوع در شخص می‌شود.

مسائل پزشکی:

مشکلات پزشکی مانند فشارخون پایین، مشکلات قلبی یا مشکلات تنفسی، اختلال در میزان نمک و خون در بدن ورزشکار میتواند باعث حالت تهوع در بدنسازی شود.

پرآبی یا کم آبی بدن:

اگر در حین انجام تمرینات بدنسازی آب کافی به بدن شما نرسد، به علت تعریق بدن و کم آبی ممکن شما دچار حالت تهوع در بدنسازی شوید.

همچنین پرآبی بدن نیز یک دلیل شایع از ایجاد حالت تهوع در بدنسازی است. نوشیدن مقدار زیاد آب در حین فعالیت  باعث رقیق شدن الکترولیت های خون، افت میزان سدیم خون(هیپوناترمی) و منجر به اسهال، گیجی، لرزش عضلانی و حالت تهوع در بدنسازی می‌شود.

جهت مشاهده قیمت گینر 50 50 کلیک کنید.

اثرات حالت تهوع بر تمرین بدنسازان

حالت تهوع در بدنسازی, مجله پارسی پودر

حالت تهوع در بدنسازی میتواند تاثیرات مخربی بر شخص بدنساز و همینطور نتایج ورزش مانند کاهش تمرکز و توانایی ذهنی، افزایش ریسک آسیب‌های فیزیکی، عدم توازن در فعالیت‌های قلبی و عروقی، عدم توانایی در تحمل و انجام درست فعالیت ورزشی، تاثیر منفی بر انگیزه و اعتماد بنفس ورزشکار و … . برای جلوگیری و مقابله با این حالات بهتر است با روش های درمان و مدیریت حالت تهوع در ورزش آشنا شوید.

رفلاکس معده و حالت تهوع در بدنسازی

حالت تهوع در بدنسازی, مجله پارسی پودر

 

طبق تحقیقات بیش از 20% ورزشکاران، هنگام ورزش دچار رفلاکس معده و مشکلات مشابهش می‌شوند. یکی از دلایل این مشکل و ایجاد حالت تهوع در بدنسازی انقباض عضلات شکم هنگام تمرین است که باعث فشار بیشتر به مجاری داخل شکم میشود. یکی دیگر از نشانه‌های این مشکل سوزش سر معده است که با تمرینات سنگین بدنسازی، به مرور بیشتر خواهد شد.

درمان رفلاکس معده برای جلوگیری از حالت تهوع در بدنسازی

جهت کاهش احتمال بروز رفلاکس و مشکلات گوارشی بهتر است که بعد از مصرف غذای چرب ورزش نکنید و وعده‌های پیش از تمرینتان بهتر است که خیلی سنگین نباشد. اگر این نکات را رعایت کردید و همچنان با مشکل رفلاکس معده و حالت تهوع در بدنسازی مواجه هستید، بهتر است از نوشیدنی‌های حاوی شکر یا قند خودداری کنید. همچنین در صورت مراجعه به پزشک متخصص، می‌توانید دارویی جهت کاهش رفلاکس معده تهیه کنید.

درمان حالت تهوع در بدنسازی:

علاج حالت تهوع در بدنسازی با تنفس عمیق و شمرده، تنظیم شدت تمرینات با توجه به سیستم بدن، استراحت کافی بین ست های ورزشی، نوشیدن آب حین تمرین به میزان کافی، مدیریت و کنترل استرس با روش هایی مانند مدیتیشن و یوگا، تغذیه سالم و منظم و مهم تر از همه توجه به سلامت عمومی بدن ممکن می‌شود. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد برای درمان و غلبه بر حالت تهوع در بدنسازی از نعنا و زنجبیل در بدنسازی کمک بگیرید. عصاره و عطر نعنا باعث باز شدن ریه ها می‌شود و در نتیجه اکسیژن بیشتری به مغز و بدن می‌رسد. علاوه بر این تحقیقات نشان داده است که خوردن نعنا به تنهایی باعث آرامش بیشتر معده شده و از ترشح بیش از حد اسید معده جلوگیری و فعالیت معده را آرام تر میکند. زنجبیل نیز در مصارف زیادی برای درمان سردی معده و تهوع در بدنسازی به کار می‌رود.

مطلب زیر را از دست ندهید:

کاهش استرس با ورزش – ترجمه مقاله علمی

مکمل های دارویی برای درمان حالت تهوع در بدنسازی

حالت تهوع در بدنسازی, مجله پارسی پودر

در شرایطی که دچار حالت تهوع در بدنسازی شدید، مصرف بعضی از مکمل‌ها می‌تواند به کاهش و درمان آن کمک کند. البته مصرف مکمل‌های دارویی بر اساس نیاز هر شخص و شرایط بدنی متفاوت می‌باشد و بهتر است که قبل از مصرف حتما از پزشک یا مربی خود مشورت بگیرید. در ادامه مقاله به معرفی چند سری از این مکمل‌ها می‌پردازیم.

مکمل‌های الکترولیتی

هنگامی که با انجام تمرینات بدنسازی، بدن شما الکترولیت از دست دهد، مصرف الکترولیت و مواد معدنی مانند پتاسیم و سدیم، به تعادل الکترولیت در بدن شما کمک میکند.

بتاآلانین

این مکمل در کاهش خستگی عضلانی و افزایش عملکرد ورزشی در نتیجه افزایش مقاومت بدن در برابر حالت تهوع در بدنسازی موثر است.

مکمل‌های پروبیوتیک

هنگامی که سیستم گوارشی در ایجاد حالت تهوع و استفراغ در بدنسازی نقش داشته باشد، مصرف مکمل‌های پروبیوتیک می‌تواند در کاهش علائم تهوع در بدنسازی موثر باشد.

مکمل‌های ضد استرس

مصرف مکمل‌های که به کاهش استرس کمک می‌کنند، همراه با تغذیه مناسب می‌تواند مانع ایجاد حالت تهوع در بدنسازی شود. همچنین مصرف گیاهان آرامش‌بخش مانند گل گاو زبان در کاهش استرس و در نتیجه کاهش تهوع در تمرین موثر است.

مکمل‌های ویتامینی و معدنی

استفاده از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند B6، B12، منیزیم در تقویت سیستم عصبی و ایمنی و کاهش فشار روانی و استرس بسیار موثر است. هنگامیکه سیستم ایمنی و عصبی بدن تقویت شود، مشکلات معده بهبود پیدا می‌کند و باعث از بین رفتن حالت تهوع در هنگام انجام تمرین‌های بدنسازی می‌شود.

مکمل‌های اسید آمینه (BCAAs)

این مکمل شامل اسید آمینه های مختلف است که در بهبود، ترمیم، نمو عضلات موثر است که باعث افزایش تحمل عضلات و کاهش تهوع در بدنسازی میشود.

رفع ضعف بعد از استفراغ در بدنسازی

درمان این مشکل در مرحله اول بستگی به علت اصلی مشکل دارد اما در بعضی موارد درمان ساده است و نیازی به مراجعه به پزشک ندارید. به طور کلی انجام کارهای زیر در رفع این مشکل موثر است.

در ابتدا شما به عنوان یک ورزشکار باید رژیم غذایی خاص خود را داشته باشید و همینطور با برنامه مخصوص به خود تمرینات بدنسازی را انجام دهید. بهتر است وقتی به باشگاه می‌روید همراه خود چند خوراکی مختصر و قند طبیعی مانند موز، خرما، انجیر و توت خشک داشته باشید. این مواد غذایی علاوه بر افزایش انرژی و جلوگیری از افت قند خون و بی‌حالی و ضعف، مانع حالت تهوع در بدنسازی میشوند.

اگرهنگام ورزش و انجام تمرینات بدنسازی دچار احساس حالت تهوع و استفراغ شدید، چند دقیقه بنشنیدید و استراحت کنید تا انرژی خود را بازیابید. برای موثرتر شدن استراحت بهتر است در حالت نشسته سر خود را بین زانوهایتان قرار دهید. این کار باعث افزایش جریان خون به مغز میشود. همچنین در این زمان دم و بازدم عمیق را امتحان کنید.

نتیحه گیری

در صورت رعایت نکات فوق اگر همچنان به صورت مداوم حالت تهوع در بدنسازی را تجربه می‌کنید، بهتر است برای اطمینان خاطر با پزشک متخصص مشاوره داشته باشید. این اقدام شما میتواند به شناسایی دقیق علت حالت تهوع در بدنسازی و درمان موثر شما کمک کند.

در مقاله های بعدی پارسی پودر با ما همراه باشید.


منابع:

health.comhealthline

 

1 تا 5 ( راست ب چپ )

Average rating 3.4 / 5. Vote count: 5

هنوز امتیازی داده نشده .

pouya

دیدگاه کاربران (5 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید